Eçem, Engelli Ailelerin Ümidi Oldu

Eçem, Engelli Ailelerin Ümidi Oldu

Eçem, Engelli Ailelerin Ümidi Oldu

Engelli Çocukları, Anne ve Babalarına Destek Vererek Topluma Kazandırmaya Çalışan Erken Çocukluk Eğitim Merkezi (Eçem)…

Engelli Çocukları, Anne ve Babalarına Destek Vererek Topluma Kazandırmaya Çalışan Erken Çocukluk Eğitim Merkezi (Eçem), ‘Küçük Adımlar Programı’ ile Ailelere Yardımcı Oluyor.

Denizli’de 6 öğretmen ve 2 idari personeliyle engellilere ve ailelerine yardım elini uzatan EÇEM, 0-6 yaş arasındaki çocukların erken yaşta eğitim almalarını sağlıyor.

Denizli il Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, küçük yaşta kazandırılamayan bazı davranışların daha sonraki yıllarda kazandırılmasının güçlüğüne dikkati çekti.

EÇEM’deki öncelikli amacın ailelerin ‘Çocuğuma nasıl yardımcı olurum, çocuğum için ne yapabilirim, çocuğumun neye ihtiyacı var?’ gibi sorularına çözüm bulmak olduğunu ifade eden Oğuz, ‘Merkezimizde uygulanan eğitim programı Küçük Adımlar Programıdır. Küçük Adımlar, Avustralya Macquarie Üniversitesi tarafından geliştirilen, ülkemizde yürütülmesi için Ankara Gazi, Anadolu ve istanbul Üniversiteleri tarafından ülkemiz şartlarına uygulanan erken çocukluk programıdır. Program 0-6 yaş arasındaki gelişimsel geriliği olan çocukların anne ve babalarına yönelik hazırlanan bir erken eğitim programıdır’ dedi.

Merkezde modern sınıflarda aile, çocuk ve öğretmen üçgeninde dildeki gerilikler, küçük kas hareketlerindeki gerilikler, akıcı dil problemlerinin üzerinde çalışıldığını belirten Oğuz, ‘Aile ve çocuklarımıza egzersiz ödevleri veriliyor. ilk orada burada uygulaması gösterilen hareketler evlerde tekrar ediliyor. Yapılan hareket kusursuz olarak yerine getirildikten sonra sıradaki harekete geçiliyor. Bu programla 82 çocuğumuza ve ailesine eğitim veriyoruz. Denizli çapında baktığımız zaman bu yaş aralığında bulunan bütün çocuklarımız burada eğitim alıyor’ diye konuştu.

Erken Çocukluk Eğitim Merkezinin Türkiye’de alanında bir ilk olduğunu bildiren Oğuz, merkezin akranlarından geri kalmış engelli çocukların annelerine ve babalarına iyi bir destek eğitimi vererek, engelli çocuklara beceri kazandırma ve akranlarına yetiştirebilme amacıyla çalıştığını kaydetti.

Bir cevap yazın