Engellerine rağmen YGS’de ter döktüler

Engellerine rağmen YGS'de ter döktüler

Engellerine rağmen YGS’de ter döktüler

Antalya ve çevre il ve ilçelerinde yaşayan özürlü öğrenciler, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) merkezi derslikler bölümünde Yükseköğretime…

Antalya ve çevre il ve ilçelerinde yaşayan özürlü öğrenciler, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) merkezi derslikler bölümünde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) heyecanı yaşadı.

Tüm engellerine rağmen yılmayan azimli öğrencileri aileleri sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri salonlara getirdi.

AÜ’de engelli öğrenciler için ayrı bir bölümün ayrılmasında öğrenciler sınav giriş ve çıkışlarında zorluklarla karşılaşmadı. Özürlü öğrencilere kademe kademe yardımcı olan gözetmenler, görme engelliler için de soruları okuyup özürlü bireylere üniversiteye giriş sınavının ilk aşamasında yardımcı olmaya çalıştı. Sınav salonunda ter döken engelli ve özürlü öğrencilerin aileleri de dışarda merakla çocuklarının sınavdan çıkmasını bekledi.

Sınav çıkışı soruları cevaplayan turet sendromu olan genç Doğuş Yabasun, sınavının iyi olduğunu ama biraz da zorlandığını söyledi.

Yabasun, “Dershaneye gittim. Çok çalıştım matematik dersi biraz beni zorladı.” dedi.

Haftada 3 gün diyalize girdiği için sınava çok çalışamadığını ifade eden Ergün Köden ise sınavın güzel geçtiğini haftada 3 gün diyalize girdiği için hazırlanmada zorluk yaşadığını ama elinden geldiğince sınavına çalışmaya çalıştığını kaydetti.

Diyaliz hastası Ergün’ün babası Yılmaz Köden de, “Zaman sorunu olduğu için dershaneye gönderemedik. Evde arkadaşlarıyla internet ortamında bir şekilde hazırlandı. Hastalık zor bir şey. Oğlum içerde ben dışarıda aynı heyecanı yaşadım.” diye konuştu.

Sınav çıkışında göz yaşlarına hakim olamayan göz sinirleri az gelişmiş ve büyük bir ölçüde göremeyen Aslıhan Dağlaraşar, sınavın kolay olduğunu, çok heyecanlandığını ve yetiştiremediği için ağladığını belirtti.

Aslıhan’un annesi Beyhan Dağlaraşar ise gece yarılarına kadar kızıyla oturup ders çalıştığını kızının doğuştan beyinden gelen göz sinirlerinin az gelişmiş olduğu için az gördüğünü söyledi.

Sınavdan çıkarak ailelerin yanlarına koşan işitme engelli öğrenci Ezgi Cömert de işaret diliyle şunları söyledi: “Sınav oldukça iyiydi. Fen dersi biraz zordu. Türkçe dersim ise çok süper geçti.” Sınavdan çıkan yüzde yüz görme özürlü Emrah Topçu ise sınavının iyi olduğunu fen derslerinde zorlanmadığını, matematikte ise bir şeyler yapamadığını ifade etti.

Bir cevap yazın