Engelli okulları acil destek istiyor

Engelli okulları acil destek istiyor

Engelli okulları acil destek istiyor

Türkiye’deki 70 engelli ilköğretim okulu, son bir yıl içinde maddi kriz nedeniyle kapısına kilit vurmak zorunda kaldı.

Kapanma tehlikesi yaşayan kurumlarda eğitim gören engelli öğrenciler, Başbakan’dan okulları için destek istediler.Türkiye’de faaliyet gösteren 70 engelli ilköğretim okulunun kaddi imkansızlıklar nedeniyle kapanmasının ardından, sivil toplum örgütleri ve okul yönetimleri, hükümete “Acil yasal düzenlemeye ihtiyaç var” uyarısında bulundu. Özel Özel Eğitim Okulları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demircan, sıkıntıya daha fazla direnemeyeceklerini söylerken, yasal mevzuat eksikliği nedeniyle geçen yıl sayıları 200 olan engelli özel okulları sayısının, bugün 130’a düştüğünü; 15-20 okulun da kapanmak üzere olduğunu söyledi.

TAMAMI KAPANABİLİR

Engelliler için kurulan özel eğitim okulları engellilerin entegrasyonu için ilköğretim düzeyinde eğitim veriyor. Buradaki en büyük sıkıntı yasal olarak rehabilitasyon merkezleriyle eşit tutulmalarından kaynaklanıyor. Ancak rehabilitasyon merkezleri engelli öğrencilere ayda 8 saatlik eğitim verirken okullarda bu eğitim haftanın beş günü ayda 120 saati buluyor. Devlet her iki durumda da öğrenci başına 500 lira tutarında yardımda bulunuyor. Umut Işıkları Okulu Müdürü Zehra Sabak, kısa süre önce yaşadıkları maddi sıkıntı nedeniyle okullarını kapatmak zorunda olduklarını söyledi.

ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Özel Nida Özel Eğitim Okulu Okul Müdürü Enver Gündoğ ise ilköğretim düzeyinde eğitim verdiklerini söyleyerek, “Rehabilitasyon merkezleri destek eğitimi, biz ise ilköğretim düzeyinde eğitim veriyoruz. Rehabilitasyon merkezleri öğrenci başına 400 lira civarında devlet desteği alıp ayda 8 saat, biz destek eğitimi ile birlikte 120 saatlik ilköğretim eğitimi veriyoruz. Ancak hiçbir ödeneğimiz yok. Hükümetimize bu sıkıntıyı ilettik. Çalışma yapılacağı sözü verildi. Ancak okullarımız teker teker kapanıyor. Hükümetimizden çözüm bekliyoruz” dedi.

Başbakanımız bizi unutmaz

Engelli öğrenciler ise okullarının kapatılmaması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okulunda düzenlenen programa katılan ilköğretim öğrencisi 12 yaşındaki Ebru Özçelik, “Başbakanımız Tayyip babamız bizi unutmaz. O herkesi sevindirdiği gibi bizi de sevindirir” diye konuştu.

Kontenjan var öğrenci yok

Resmi rakamlara göre Türkiye’de okul çağında olan 90 bin engelli çocuktan sadece 30 bini ilköğretim düzeyinde eğitim alabiliyor. 7 bin 500 kişilik kapasiteyle hizmet veren özel eğitim okullarının sadece 2 bin 300 öğrenciye eğitim verdiğini söyleyen Özel Özel Eğitim Okulları Birliği Derneği Başkanı Demircan, “Binlerce engelli, eğitim beklerken, diğer taraftan okullar atıl kapasiteyle eğitim veriyor. Ailelerin, engelli çocuklarını bu okullara yönlendirmesi, bu çocukların topluma kazandırılması açısından hayati önem taşıyor. Rehabilitasyon merkezleri bu ihtiyacı karşılamıyor” dedi.

ORHAN TURAN / İSTANBUL – YENİŞAFAK

Bir cevap yazın