Son Yazılar

<strong>2023 Yılı Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatları</strong> Engelli Bakım Evine Yerleşme Şartları Nelerdir? <strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul Urfabir Haber Ajansı Güncel Urfa Haberleri: Baraj

Engelliler birbirine göz-kulak oluyorlar

Engelliler birbirine göz-kulak oluyorlar

Biri görme, diğeri işitme engelli iki öğretmenin arkadaşlığı her koşulda dostluğun sürdürülebileceğini çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor.

İşitme engelli Civan Aldemir, görme engelli arkadaşı Sedat Alemdar’ın dudak hareketlerini okuyarak onunla iletişim kuruyor. İki arkadaş konuşarak anlaşamayanlara inat tüm engelleri büyük bir çabayla aşıyor.

Sedat Alemdar ve Civan Aldemir, biri görme, diğeri işitme engelli iki öğretmen. Dışarıdan bakanları hayrete düşürecek şekilde birbirleriyle anlaşmaya çalışıyorlar. Çünkü birinin söylediği cümleler boşlukta kaybolurken, diğerinin yaptığı işaretler muhatabına ulaşamıyor. Ama bütün engellerine rağmen iki arkadaş birbirleriyle sohbet ediyorlar. Fatih’te bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSMEK Özürlüler Merkezi’nde öğretmenlik yapan ikili, dersten sonra mutlaka selamlaşıp hal hatır soruyor, sohbet ederek metroya yürüyorlar.

Civan Aldemir bir yaşında geçirdiği hastalıktan sonra işitme kaybına uğramış. Ancak ailesi eğitimine önem vermiş ve duymadığı halde konuşabilmesine yardımcı olmuş. Hatta dudak okumayı da öğrenmiş Aldemir. Sedat Alemdar da doğuştan görme engelli olmasına rağmen muhatabına görüyormuşçasına yönelip hitap edebiliyor. Kendilerini diğer engellilerden ayıran bu özellikleri onların dostluklarının devamına da yardımcı oluyor. Civan hoca, Sedat hocanın dudak hareketlerini okuyor ve cevap verebiliyor. Sedat hoca da Civan hocanın konuşmasını anlamaya çalışıyor. Civan hoca konuşması anlaşılmadığı zaman Sedat hocanın elini tutarak ona işaret diliyle kendini ifade etmeye çalışıyor. Onların dostlukları çevredekilerin de dikkatinden kaçmıyor. Konuşarak anlaşamayanlara inat tüm engelleri bertaraf ediyorlar. Bitişik sınıflarda ders veren ikili, aralarda konuşmayı ihmal etmiyor. Çoğu zaman Sedat hocanın telaşla giderken kendisine çarptığını anlatan Civan hoca, “Sedat hoca bana çarptığını anlayınca hemen “Civan’ım nasılsın?” diyor.” diye konuşuyor.

Sakarya Karasu’da memur olan Civan Aldemir, öğrencileriyle birlikte olmak için her hafta sonu İstanbul’a geliyor. ‘Öğrencilerimi bırakamam’ diyen Aldemir’in evliliği de dostluğu kadar ilginç olmuş. İşitme engeli bulunmayan eşiyle tanıştıklarında birbirlerini anlayamamışlar ama evlenmeye karar vermişler. Zamanla daha iyi anlaşan çift evlerinde işaret dili kullanmıyor. Aldemir, eşine işaret dili öğretmediğini, eşinin sadece işaret diliyle teşekkür edebildiğini söylüyor. 4 yaşında bir de çocuğu olan Civan hoca, eşinin işitme engelli olmamasının hayatlarını kolaylaştırdığını anlatıyor.

Bir cevap yazın