Engelliler için eğitim seferberliği

Engelliler için eğitim seferberliği

Engelliler için eğitim seferberliği

Engelli bireylerin eğitim sorununa çözüm üretmek amacıyla başlatılan “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası kapsamında Erzurum’da da çalışmalara başlandı.

Engelli bireylerin eğitim sorununa çözüm üretmek amacıyla başlatılan “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası kapsamında Erzurum’da da çalışmalara başlandı. Türkiye Beyazay Derneği koordinatörlüğünde, Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen kampanyaya sanat, spor ve iş dünyası ile vatandaşlar destek verirken, 81 ilde engelliler için eğitim seferberliği başlatıldı.

BEYAZAY’DAN EĞİTİM AÇILIMI

Beyazay Derneği Erzurum Şube Başkanı Ömer Onay, engellileri eğitime kazandırmak ve engellilerin eğitimi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan kampanyanın Erzurum ayağı için “bir araya gelme” çağrısında bulundu. Kampanya kapsamında yapılan çalışmalara değinen Başkan Onay, “Bu kampanya sayesinde ilköğretim okulları bünyesinde 877 özel eğitim sınıfı açıldı. Yurt genelinde engellilerimizin eğitim görebileceği 14 yeni okul yapıldı. Kampanyamızın bir yıl gibi kısa bir sürede ulaştığı bu başarılı tablo, bizleri gerçekten mutlu etti. Eğitime kazandırılan her engelli evladımız, bu işe gönül verenlerin en büyük ödülü oldu.” dedi. Kampanyayı Erzurum’da da etkin bir biçimde uygulamak için yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan Onay, Afyon, Amasya, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Niğde, Osmaniye, Siirt ve Tunceli’nin, kampanyanın ilk bir yılda en yoğun çalışmalara sahne olduğuna dikkati çekerek, bu illerin valilerinin plaketle ödüllendirildiklerini söyledi.

ONAY’DAN KAMPANYAYA KATILIM ÇAĞRISI

Beyazay Derneği Erzurum Şubesi olarak, başta yerel yönetimler olmak üzere sivil toplum ve eğitim kuruluşlarından manevi destek ve proje beklediklerini vurgulayan Ömer Onay, “Erzurum’da bu kampanya çerçevesinde nelerin yapılabileceğini ve ne tür çalışmaların gerçekleştirilebileceği hususunda geniş katılımlı bir istişare toplantısı yapılmasında büyük faydalar görüyoruz. Böyle bir çalışmanın yapılması için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, merkez ilçe belediyelerimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızı yanımızda olmaya çağırıyoruz.” diye konuştu. Kampanyayı Erzurum’da da etkin hale getirmek için maddi desteğe değil, manevi desteğe ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Ömer Onay, “Eğitim Her Engeli Aşar” adını taşıyan projeden, Erzurum’un da en azami düzeyde istifade edebilmesini arzuladıklarını ifade etti. Onay, “Erzurum’un görüş ve önerilerine ihtiyacımız var. Bu süreçte bizi yalnız bırakmasınlar. Bu şehir hepimizin ve bu şehirde on binlerce engelli var. Onların gelecekleri için bir araya gelip, el ele vermemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın