Son Yazılar

<strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul Urfabir Haber Ajansı Güncel Urfa Haberleri: Baraj Futbolcular için Hayati Derecede Önemli: Koruyucu Maske Nedir? 2022 Ağustos Ayı Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Yatan iller Hangileri?

Engelsiz yaşam parkı açıldı

Engelsiz yaşam parkı açıldı

Tokatlı engelli vatandaşlar için açılan parkın açılışı dün yoğun bir katılımla gerçekleşti

Yeşilırmak yanında Tokat Belediyesi eski Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bulunduğu alan engelli vatandaşlara yönelik olarak tahsis edilerek düzenleme yapıldı. Dün saat 12.00’da açılışı yapılan parkta bedensel engelli çocuklara yönelik hazırlanmış olan oyun grupları ve çeşitli aktiviteler yapabilecekleri bir de bina yer alıyor.

Törende ev sahipliği yapan Tokat Belediye Başkanı Doç Dr Adnan Çiçek, yaptığı açılış konuşmasında, bu alanı ticari olarak isteyenlerin yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının ve belediyenin farklı birimlerinin de orayı başka türlü değerlendirmek istediklerini dile getirdi.

Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, Ak Parti İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda meclisin görme engelli tek vekili Lokman Ayva, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu, Engelliler Derneği Başkanı Ali Aras, diğer protokol, siyasi parti ve sivil toplum örgütü liderleri ve aralarında engelli vatandaşlarında olduğu çok sayıda vatandaşın katıldığı törende görme engelli öğrenciler halk oyunları gösterisi yaptı. Engelliler Derneği Başkanı Ali Aras, açılışı yapılan parktan ötürü Başkan Çiçek’e bir de plaket verdi. Açılış töreninde yapılan protokol konuşmaları sırasıyla ve özetle şöyle oldu

BELEDİYE BAŞKANI ADNAN ÇİÇEK

“Bu alanı biz özürlü vatandaşlarımıza tahsis ettik. Bu çalışmalar şuanda burada bitti ve ben hayırlı olsun demek istiyorum. Ayrıca bulunduğumuz alanda bir tane basket alanı, bir tane açık satranç alanı ve buradaki çocuklarımızın, gençlerimizin, engellilerimizi kullanabileceği yürüyüş alanları ve yine onların kullanabileceği mini ama çok güzel bir tesis var. Bundan sonraki süreçte de buranın kullanımı onlarındır. Özellikle ilimizde buna ilişkin eğitim veren kurum ve kuruluşlarımızın da uygulama alanı olacaktır. Bu anlamda faaliyet gösteren derneklerimiz de burayı kullanacaktır. Eğer bu alan yetmez ise arka tarafa doğru 10 ila 15 dönüm park alanımız var. Genişleme imkanımız oldukça mevcut. Gelen her teklifi değerlendirebileceğimiz kanaatindeyim. Biliyorsunuz ülkemizde bu tür alanlar yeni yeni oluşturuluyor. Çocuklarımızın, engelli çocuklarımızın oynayabileceği bir de oyuncak gurubu oluşturduk. Ama bu konuda doğruyu söylemek gerekirse, Park Bahçe Müdürlüğümüzün de bu tür konularla ilgili çok fazla bir bilgisi yok. Yapılabilecek her türlü teklife sonuna kadar açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Burayı mümkün olduğu kadar daha çok geliştirelim, düzenleyelim, çevremizdeki bütün sivil toplum kuruluşlarının, belediyemizin bazı birimlerinin ve ticari olarak da bazı şahıs ya da şirketlerin çok istediği bu alanı biz bugün Engelsiz Yaşam Parkı olarak düzenlemekten son derece mutlu olduğumuzu ve gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.”

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ LOKMAN AYVA

“Engelsiz Yaşam Parkı. İsmi gayet iyi. Fakat benim açımdan bir başka güzel tarafı da şu Fonksiyon itibari ile mana itibari ile muhasır medeniyet parkı. Şöyle düşünüyorum da kendi çocukluğumu ve yaşadığım yılları bugünleri 15-20 sene önce söyleseniz yaşayacağımı aklıma bile getirmezdim. Hatta dalga mı geçiyorsunuz derdim.

Ben 11 yaşında kör oldum. Yıllar geçti dedik ki ben okuyacağım. Rahmetli babam dedi ki tamam seni okula yollayalım da ne yapacaksın orda dedi. Tahta dersen göremezsin, kitap okuyamazsın, defter yazamazsın, haritaya küreye nasıl bakacaksın dedi. Şöyle bir düşündüm haklı. Neyse bir radyo programı aracılığı ile biz okula başladık. Meğer bunların her birinin birer çaresi varmış. Yıllar geçti ve ben asında görmezden gelindiğimizi anladım.

Okuma imkanı buldum ve okudum. Lise bitti, üniversite bitti, master yaptım, şimdide doktora yapıyorum. Demek ki körler de okuyabiliyormuş. İşe girdim, çalıştım çabaladım bir sürü başarılı proje yaptık, ailemizi geçindirdik, çoluğumuzu çocuğumuzu da geçindirdik. E sakatlar da çalışabiliyormuş. Sonra siyasete girdik baktık siyaseti de yapabiliyoruz. Her şey iyi de, yıllarca biz neden bu alanlara giremedik? Neden yoktuk buralarda? Neden yoktuk biliyor musunuz? Çünkü bir sürü yasaklar vardı. Hiç unutmuyorum liseye geldim, beni okula almadılar kör olduğum için. Valilikten bir tanıdık buldukta onun aracılığı ile girdik…

…Ben buradan engelli ailelerine ve engellilere sesleniyorum. Bu parkları dolduralım. Çünkü biz daha parklara çıkmaya gelemeye alışmadık. İnsanlar bize değişik bakıyorlar diye korktuk sokağa çıkmadık. Sosyal olmaya alışmamız lazım. İnsanların bu parkta bir şeyler ortaya koymaya alışmaları lazım. Satranç oynamaya, basketbol oynamaya alışmaları lazım. Eğer bunlar yapılmazsa kahrolmaya devam edilecek, hayatlar cezaevi hayatı gibi dört duvar arasında geçmeye devam edecektir. O yüzden bu parka gelelim. Bu park özürlülerin kurtuluş parkı ve özgürlük parkı olacaktır. Bu parkı kullanacak olan ve başta yapılmasında emeği olan Belediye Başkanı Adnan Çiçek olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

TOKAT MİLLETVEKİLİ DİLEK YÜKSEL

“Ben öncelikle herkese hoş geldiniz diyorum. Parkımız hayırlı uğurlu olsun demeden önce engelli kardeşlerimi görüyorum. Önemli olan engelli kardeşlerimizin önündeki engellerin, yerel yönetimler olarak, hükümetler olarak değiştirmek ve kaldırmaktır. İnşallah parkımız hayırlı uğurlu olur. Sizlerin burada kıymetli milletvekili arkadaşımın da söylediği gibi, burayı daha da aktif hale getirecek, sosyalleşme zeminin sağlayacak aktivitelerle donatacak bir platform oluşur diyor hayırlı olsun diliyorum.

Bugün TBMM’nin 90. kuruluş yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum.”

VALİ ŞERİF YILMAZ

“Bugün iki bayramı bir arada yaşıyoruz. Birincisi Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’ nin açılışının 90. yıldönümü, 23 Nisan 10 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ikincisi ise Tokatlılar olarak açılışını yaptığımız Engelsiz Yaşam Parkı’dır. Her ikisi de hayırlı uğurlu olsun.

Bizler, dağdaki bir kuşun kanadının tedavisi için vakıf kuran bir medeniyetten geliyoruz. Bu medeniyetin getirdiği ve bizlere yüklediği büyük görevler var. Maalesef zaman içerisinde biz bazı vasıflarımızı kaybetmeye başladık. Bugün burada açılışını yapacağımız park gibi, engelli vatandaşlarımızın normal şartlarda sosyal hayat içerisinde yapabileceği bir takım ve birçok etkinlikler maalesef bizlerin önüne koyduğu engeller nedeni ile bugüne kadar yapılamadılar. Biraz önce Sayın Vekil kendi yaşandıklarını bizzat bizlere aktardı. Bizlerin öncelikli olarak bu engelleri kafamızdan çıkarması lazım…

Ben böyle bir düşünce ile yola çıkan Belediyemizi, bu düzenlemeyi yapan tüm çalışanları ve buna ön ayak olan Belediye Başkanı Sayın Adnan Çiçek’i huzurlarınızda tebrik ediyorum. Parkımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın