Engelliler ‘Engelsiz Hayat’ için Yürüdü

Engelliler 'Engelsiz Hayat' için Yürüdü

Engelliler ‘Engelsiz Hayat’ için Yürüdü

Engellilerin İstiklal Caddesi’nde Yürüyüşü Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Engellilerin İstiklal Caddesi’nde yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Özürlüler Merkezi (İSÖM)’nin iş birliğiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir araya gelen yaklaşık 150 engelli, Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na kadar davul çalarak yürüdü. Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet Anıtına üzerinde “Hayatı paylaşmaya engel yok” yazılı çelenk bırakan engelliler, daha sonra saygı duruşunda bulunup hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu.

YÜRÜYÜŞE ‘YEDİDEN YETMİŞE’ HER YAŞTAN ENGELLİ KATILDI

Engellilerin yürüyüşüne İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Selamet, şarkı söz yazarı Sezen Cumhur Önal’ın yanı sıra her yaştan engelliler katıldı.

“46 BİN KİŞİNİN ÖZÜRLÜ KARTI VAR”

Engelliler Haftası’na ilişkin konuşan Mustafa Altıntaş, engellilerin yaşadığı soruna değinerek İstanbul’da yaklaşık 90 bin engellinin bulunduğunu söyledi. Altıntaş, “İstanbul’da 27 bin engelli evde bakım hizmetlerinden yararlanıyor. 46 bin kişinin özürlü kartı var. ‘Eğitim Her Engeli Aşar Projesi’ kapsamında İstanbul’da çok önemli çalışmalar yapılıyor. Eğitim yaşında olup da eğitimden yararlanamayanların sayısını bine indirdik. Bunu sıfıra indirmek için çalışıyoruz. Amacımız her türlü engelin ortadan kaldırılması. Bu kapsamada İstanbul’da her türlü engelin ortadan kaldırılmasını temeni ediyorum” diye konuştu.

Ahmet Selamet ise yaptığı konuşmada engellilere yönelik belediyenin hayata geçirdiği ve geçirmeyi planladığı projelerinden bahsetti.

ENGELLİLER HORON TEPİP KARŞILIKLI OYNADILAR

Tüm sorunlarını bir günlüğüne bir kenara bırakan engelliler yürüyüşten sonra Teksim Meydanı’nda araçtan çalan müzik eşliğinde horon tepip, karşılıklı oynadı. Yürüyüşe katılan Nurcan Karadağ isimli engelli, sosyal hayatta yaşadığı sıkıntılara değinerek özellikle toplu taşıma araçlarında sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Davul çalarak yürüyüşün maskotu haline gelen Erdem Aytepe isimli engelli ise keyfinin yerinde olduğunu hiçbir sorunun olmadığını söyledi. Engelliler haftası etkinlikleri önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Bir cevap yazın