Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Engelliler Plajındaki 'Engeller'

Engelliler Plajındaki ‘Engeller’

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Konyaaltı Plajında Bu Yıl İlk Kez Engellilere Yönelik Yapılan Düzenlemeler Kapsamında Dökülen Beton Rampa, Dalgalar Nedeniyle Bozuldu

Antalya Büyükşehir Belediyesinin talebiyle işletmeciliği Baki Grup tarafından yapılan Konyaaltı Plajındaki 9 numaralı plaj önünde engellilerin denize girebilmesi amacıyla yapılan düzenlemeler, eksiklikleriyle dikkati çekiyor. Plajda, sahile kadar uzanan beton rampanın denize ulaşan bölümü dalgalar nedeniyle kullanılamaz hale gelirken, rampanın iki yanında korkuluk olmaması da engellileri zor durumda bırakıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Duygu Batmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plajda geçen hafta inceleme yaptığını söyledi. Batmaz, ‘Maalesef dalgalar, döküldüğünün ertesi günü beton rampayı paramparça etmiş’ dedi.

Plajı, Büyükşehir ve Konyaaltı belediyesinden uzmanlarla inceleyeceklerini belirten Batmaz, Antalya Gönüllüleri Derneği Engelliler Birimi üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bu inceleme sırasında hazır bulunacaklarını kaydetti. Batmaz, ‘O gün Baki Grup Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Cengiz’i de davet ederek eksikleri kendisine ileteceğiz’ diye konuştu.

– SOYUNMA KABİNİ YOK-

Engelli Ramazan Uçar da, serinlemek için gittiği sahilden denize ulaşamadan geri döndüğünü söyledi. Denize uzanan rampanın kenarlarına korkuluk yapılmasının engelliler için daha güvenli olacağını belirten Uçar, ‘Denize bir adım mesafede beton kırılmış. Gerçi beton olsa da denize ulaşmak bizim için zor. Engelliler, sandalyelerinden inip betonda sürünerek mi denize girecek? İşletmecilerle görüştüm. Denize iskele yapmak istediklerini ama belediyenin izin vermediğini söylediler’ dedi. Engellilere yönelik düzenlemeler kapmasında plaja iki tane portatif tuvalet kabini yerleştirildiği ifade eden Uçar, buna karşın soyunma kabinlerinin unutulduğunu kaydetti. Uçar, şöyle konuştu:

‘Ayrıca duşlarda oturarak yıkanmaya olanak sağlayacak düzen oluşturulmamış. Tuvaletlerin birinin üzerine kadınlar diğerinin de erkekler için olduğu yazılırsa Türkiye’de bir ilk olur. Ülkemizde nedense bedensel engellilerin mahremiyeti yokmuş gibi davranılır. Bizim tuvaletlerimiz hep kadın-erkek ortaktır. Bazı mekanlarda ise engelli tuvaleti, kadınlar tuvaletinin içindedir.’

Bir cevap yazın