Engelliler tekerlekli sandalyelerini aldı

Engelliler tekerlekli sandalyelerini aldı

Engelliler tekerlekli sandalyelerini aldı

Büyükçekmece Belediyesi, Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşlara tekerlekli sandalyelerini dağıttı.

Büyükçekmece Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “Engellilerde akraba evliliği ve sonuçları” konulu panelin ardından 7 engelli vatandaş’a  tekerlekli  sandalye hediye edildi.

Özcan Batgıç (7), Sefa Atilla (12), Ayşe Hasanoğlu, Nisa Beril Tanrıbuyurda, Özleyiş Tankişi (15), Firdevs Genç (68), Samet Sidimi (12) isimli vatandaşlara eskiyen sandalyelerinin yerine yeni tekerlekli sandalyeler verildi. Hediye töreninden önce Akdeniz Üniversitesi Çocuk Genetiği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükran Taçoy, Birleşik Sakatlar Vakfı Başkanı Kenan Özüdoğru’nun  katıldığı  panelde Doç Dr.Taçoy  ”Gelişen tıpla beraber günümüzde anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlayabiliyoruz. Bebeğin gelişiminde ilk 3 ay çok önemli bu dönemde hastalıklar tespit edilebilir ve tedavi arayışına başlanabilir.

Çocukların engelli doğmasında ki en büyük sebep akraba evliliğidir. Anne ve babanın akraba olması ve her ikisinin de hastalıklı gene sahip olmasının neticesinde engelli çocuğun doğmasına neden olur.  Sağlıklı  bireyler yetişmesini istiyorsak akraba evliliğinden uzak durmalıyız”  dedi. Doç.Dr. Şükran Taçoy, Kenan Özüdoğru’ya plaketlerini Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Akçay verdi.

Bir cevap yazın