Engelliler Büyükşehir’den şikayetçi

Engelliler Büyükşehir'den şikayetçi

Engelliler Büyükşehir’den şikayetçi

AK Parti İzmir İl Başkanı Kabak, Engelliler Haftası kapsamında Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’nde sorunlarını dinledi.

Kabak, “Sosyal devlet olmanın gereğini sözde değil, özde gerçekleştiriyoruz. Engelli kardeşlerimizin eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata  kadar  tüm meselelerine hep insan odaklı çözümler üretiyoruz.” dedi.

Kabak’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi Başkanı Tülay Yenici, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılını engelli yılı ilan etmesine rağmen, toplu ulaşımda, engelli kartlarına da sınırlama getirmesini eleştirdi. Yenici, “İzmir’de sayıları 200 bini bulan engelliler, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun engeline maruz kaldı. 20 yıllık hakkımızı korumak için engelli derneklerimizle gerekli yasal mücadeleye güç birliği ile gireceğiz. Ayrıca yaya kaldırımları işgal edilmiş durumda. Bundan yayalar kadar biz engelli aileleri ve engellilerimiz de mağdur oluyoruz. Bu konuda icraatları olmayan belediyeleri göreve davet ediyoruz.” diye konuştu.

AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelli kartlarındaki düzenlemesinin insafsızca bir davranış olduğunu ifade etti. Kabak, “Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet etmekte sıkıntıları var. Hizmet edemiyor, bari engel çıkarmasın. AK Parti Hükümeti kurulurken Sayın Genel Başkanımızın ‘Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ sözü, her alanda olduğu gibi engellilerimiz ile ilgili olarak da gerçekleşmiş ve AK Parti onların hayata tutundukları bir dönem olarak kayıtlara geçmiştir. Engelliler Yasası, engellilerimiz için adeta ‘Yasam Sigortası’ olmuştur. AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı bünyesinde Özürlüler Koordinasyon Merkezi ile de bir ilki gerçekleştirildi. Engelli aylıkları, AK Parti döneminde yüzde iki yüz ila yüzde üç yüz oranlarında artırıldı. 199 bin engelli vatandaşımıza her ay bir asgari ücret tutarında bakım desteği sağlanıyor. Bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan kadınlara erken emeklilik hakkı getirildi. Muhtaç durumdaki engellilerimize evde bakım hizmetleri veriliyor. Sayın Başbakanımızın dediği gibi, yeter ki devletin millete bakışı özürlü olmasın. Ekonomimiz özürlü olmasın. Yeter ki sosyal devlet ilkesi daha da güçlensin.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın