Engellilerin önündeki engeller kaldırılacak

Engellilerin önündeki engeller kaldırılacak

Engellilerin önündeki engeller kaldırılacak

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Engelliler Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda, iktidarlarında engelli vatandaşlarımızın bu ülkenin bir ferdi olmaktan gurur duyacaklarını belirterek

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Engelliler Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda, iktidarlarında engelli vatandaşlarımızın bu ülkenin bir ferdi olmaktan gurur duyacaklarını belirterek, “Engelliler hayatlarından zevk alacak ve kendilerine sunulan imkânlarla birlikte geleceklerine güvenle bakabileceklerdir” dedi.

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Engelliler haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Türkiye’de resmi rakamlara göre engelli nüfusunun toplam nüfus içindeki payı yüzde 12.29. Ülkemizde tahminlere göre 8 milyon 432 bin engelli bulunuyor. Bu rakamın birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Baş, “Engelli vatandaşlarımız hak ettikleri insanca hayat şartlarına bizim iktidarımız döneminde ulaşacaktır” dedi. Türkiye’nin dört bir yanını dolaştığını ve hemen her konuşmasında partisinin engellilere yönelik projelerini anlattığını ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, yayınladığı mesajda engellilere yönelik partisinin projelerini sıraladı. İşte BTP’nin engelli vatandaşlarımıza yönelik projelerinden bazıları:

Engellilere sağlık güvencesi

Engelliler tam bir sağlık güvencesine alınarak tedavi masraflarının tümü devlet tarafından karşılanacaktır. Gerekli hallerde yurt dışı tedavilerini de devlet üstlenecektir.

Eğitimde engeller kaldırılacak

Engellilere yönelik rehabilitasyona yönelik eğitim merkezleri yaygınlaştırılacaktır. Bu merkezlerde özürlülerin yanı sıra ailelerine de gerekli eğitim verilecek. Bedensel engellilerin gerektiği durumlarda evlerinde rehabilitasyonu sağlanacak. Engellilere yönelik okullar açılıp, bunlar yaygınlaştırılacak ve özür grubuna göre mesleki eğitim almaları sağlanacak. Üniversitelerde yaygın olarak eğitim alabilmelerinin önü açılacak.

İş sorunu kalmayacak

Engellilerin durumlarına uygun olmak üzere işçi ve memur olmaları sağlanacak; isteyenlere faizsiz kredi sağlanarak iş kurmalarının önü açılacak.

Engellilere özel maaş

Her vatandaş gibi engelliler de devletin tam güvencesinde olacak. Çalışamayacak durumda olanlara kendisine ve bakmakla yükümlü olanlara maaş bağlanacak. Kimsesi olmayan engelliler için devlet tarafından bakımevleri açılacak. Sosyal Devlet – Milli Devlet tezinde yer alan ‘vatandaşlık maaşı’nın yanı sıra engellilere özel maaş bağlanacaktır. Günlük hayatta bir insanın ihtiyacı olan ulaştırma, iletişim gibi her türlü unsur engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak şekilde düzenlenecek. Engelliler Haftası nedeniyle bu açıklamayı yapan Prof. Dr. Haydar Baş, mesajını şu ifadelerle noktaladı: “Sosyal Devlet – Milli Devlet teziyle birlikte engelli vatandaşlarımız da bu ülkenin bir ferdi olmaktan gurur duyacak, hayatlarından zevk alacak ve kendilerine sunulan imkânlarla birlikte geleceklerine güvenle bakabileceklerdir. Bu vesile ile bir kez daha tüm engelli vatandaşlarımıza engelsiz güzel günler diliyoruz.”

yenimesaj.com.tr

Bir cevap yazın