Görme engelli öğrenciye navigasyonlu dizüstü bilgisayar

Görme engelli öğrenciye navigasyonlu dizüstü bilgisayar

Görme engelli öğrenciye navigasyonlu dizüstü bilgisayar

Görme engelli üniversite öğrencisine navigasyonlu dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)´nde okuyan görme engelli öğrenci Ahmet Yılmaz´a istediği yere rahatça gidebilmesi için navigasyon yüklü dizüstü bilgisayar hediye edildi.

AİBÜ yönetimi, üniversitede okuyan tek görme engelli öğrencisine hayatını kolaylaştıracak büyük bir jest yaptı. Üniversite Bilgi İşlem Merkezi tarafından dizüstü bilgisayara yüklenen navigasyon sistemi ile görme engelli AİBÜ Müzik Bölümü Öğrencisi Ahmet Yılmaz, bundan sonra çok rahat bir şekilde istediği yere gidebilecek.

Navigasyon özellikli bilgisayarını AİBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen ve Prof. Dr. Mehmet Bahar´ın elinden alan Ahmet Yılmaz, okulunun hediye ettiği dizüstü bilgisayar ile günlük hayatında karşılaştığı birçok problemi artık yaşamayacağını söyledi.

Hediye edilen navigasyon sistemi yüklü diz üstü bilgisayar ile ilgili bilgiler veren AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen, sistemin Avrupa´da çoğu üniversitede kullanıldığını kaydetti. Dizüstü bilgisayarına navigasyon sistemini üniversite Bilgi İşlem Merkezi tarafından yüklendiğini belirten Prof. Dr. Gepdiremen, bu sistem ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi´nde okuyan tek görme engelli öğrenciye yardım ettikleri için mutlu olduklarını kaydetti.

Görme engelli öğrenci Ahmet Yılmaz ise kendisine böyle anlamlı bir hediye veren üniversite yönetimine teşekkür etti. Bu sistem ile yaşantısında büyük kolaylıklar elde edeceğini kaydeden Ahmet Yılmaz, “Bir engelli, olarak günlük yaşamda bazı olumsuzluklar yaşıyoruz. Bu sistem sayesinde hayatım çok kolaylaşacak. Abant İzzet Baysal Üniversitesi´nin öğrencisi olmaktan dolayı büyük gurur duyuyorum” dedi.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da üniversitelerinde okuyan engelli öğrencilere her zaman yardım edeceklerini kaydetti.

Bolu’nun Sesi

Bir cevap yazın