Menemen’de ‘2 Nisan Otizm Günü’ Etkinliği

Menemen'de '2 Nisan Otizm Günü' Etkinliği

Menemen’de ‘2 Nisan Otizm Günü’ Etkinliği

İzmir’in Menemen İlçesi Emiralem Mahallesi’ndeki Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nde 2 Nisan Otizm Günü Etkinliği Düzenlendi

İzmir’in Menemen ilçesi Emiralem Mahallesi’ndeki Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nde ‘2 Nisan Otizm Günü’ etkinliği düzenlendi.

Okul Müdür Yardımcısı Birol Aydın, törenin açılışında yaptığı konuşmada, merkezin 2001 yılında eğitim öğretime başladığını, 3 ile 30 yaş grubunda 180 öğrenciye hizmet verdiklerini bildirdi.

Eğitim kurumunda 100 öğretmen ve görevlinin hizmet sunduğunu belirten Aydın, otizmin engelli grubunda ayrı bir yeri bulunduğunu kaydetti.

Sabahat Akşiray Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği Başkanı Ayşe Kerman da Türkiye’de 16 sivil toplum örgütü ve 2 vakfın katılımıyla Otizm Platformu oluşturulduğunu söyledi.

Kerman, şu bilgiyi verdi:

‘Otizm Platformu üyesi olan derneğimiz, otizmli bireyin doğumdan, ölüme temel yaşam gereksinimleri doğrultusunda sosyal, anayasal, eğitim, sağlık, meslek edinme, çalışma ve bakım hakkı gibi konularda yaklaşım ve eksikler ile ilgili çözüm önerileriyle ilgili çalışma yürütmektedir. Otizm Platformu aracılığıyla bunları ilgili bakanlıklara ulaştırıyoruz. Ayrıca otizmin geniş kitlelere duyurulması konusunda gayret gösteriyoruz.’

Program, okulda eğitim gören öğrencilerin velilerinin yazdığı şiirler ve otistik öğrencilerin öğretmenleri eşliğinde hazırladıkları müzik dinletileri ile son buldu.

Etkinliğe merkezdeki öğrenci ve ailelerinin yanı sıra, Emiralem Şehit Barış Demir İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Haberler

Bir cevap yazın