Görme engelliler anlayış bekliyor

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Dünya Körler Beyaz Baston Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

İstasyon Meydanı’ndaki Sulu Park’ta yapılan basın açıklamasından önce dernek üyeleri bastonları yere vurarak yetkililerden, şoförlerden ve esnaflardan görme engellilere karşı daha duyarlı olmalarını istedi. Daha sonra Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen açıklamasında15 Ekim Dünya Körler Beyaz Baston Günü’nün 1963’ten bu yana kutlandığını belirterek, “Ülkemizde 500 binin üzerinde görme engelli vatandaş var. Ancak görme engelli arkadaşlar kendi haklarını arayamıyor. Arkadaşlar kendi kaygıları ve ailelerinin kaygılarından beyaz bastonlarıyla sokaklara çıkamıyor. Onlara güven kazandırmak amacıyla bugünden itibaren beyaz baston eğitimlerine başlayacağız” dedi.

Toplumda görme engellilere karşı duyarlı davranılmasını isteyen Özen, “Görme engelliler beyaz bastonları ile sokakta yürürken kaldırıma konan bir şeye çarpıyor. Onların Güzel giden günü bir anda berbat oluyor. Toplumda düzenlemeler yapılırken görme engellilerinde düşünülmesi gerekir. Onun için toplum beyaz bastona daha duyarlı olsun” şeklinde konuştu.

Sigara yasağından sonra kaldırımların işgal edildiğini belirterek, “ Kaldırımlara konulan masa ve sandalyeler bizim gezmemizi engelliyor. Sigara yasağından sonra bu daha da arttı. Bu konu da önlem alınmasını bekliyoruz” dedi.

Aydın Denge

Bir cevap yazın