Kör valinin veto azmi

Kör valinin veto azmi

Kör valinin veto azmi

Vetonun geçerli olması için 6 bin 900 sayfayı da tek tek imzalaması gerekiyordu. Aldı eline kalemi…

New York’un görme engelli valisi Paterson, yerel meclisin hazırladığı bütçeyi veto etti. Ancak vetonun geçerli olması için 6 bin 900 sayfayı da tek tek imzalaması gerekiyordu. O da azmetti, aldı eline kalemi…

Dünyanın en büyük ve karmaşık yerel yönetimlerinden biri olan New York eyaletini yöneten valinin işi zordur. Öyle ki, bu eyaletin yıllık bütçesi bile, çoğu ülkeyi bile geride bırakır. İşte New York Valisi David Paterson, önceki gün hayatının belki de en zor işlerinden birine girişti. Yüzde 90 oranında görme engelli olan 56 yaşındaki vali, önce yerel meclisin hazırladığı 136 milyar dolarlık bütçeyi veto etti. Ancak sırada bir iş daha vardı, bütçenin her maddesinin altına veto ettiğini belirten imzasını atmak. Bütçe tam 6 bin 900 sayfa, her sayfada da bir madde ve Paterson da görme engelli olunca ortaya fotoğraftaki manzara çıktı. Yüzde 10 görüşünü kullanmak için sayfaya 10 santim kadar yaklaşan vali, bir sayfayı ortalama 3 saniyede imzaladı. İlk gün 4 saatte toplam 4 bin 700 sayfa imzalayabildi. Kalan 2 bin 200 sayfa da bir sonraki gün bitti. Paterson’un veto ettiği maddeler arasında eğitime ayrılan ek bütçe ile 1 milyar dolarlık fazladan sağlık harcamaları bulunuyor. Valilik Sözcüsü Morgan Hook “Herkes Vali’nin elinin ağrıdığını düşünüyor ama asıl ağrıyan yeri sırtı oldu. Ancak Vali doğru bir iş yaptığını düşündüğü için yaptığı hiçbir şeyden pişman değil” diye konuştu.

3 aylıkken kör oldu

Paterson, bir telekızla defalarca birlikte olduğu ortaya çıkan evli ve 3 çocuklu eski vali Elliot Spitzer’ın istifa etmesi sonucu bu göreve gelmişti. Paterson göreve başladığı ilk gün, yemin ettikten sonra kürsüde karısının ve kendisinin de geçmiş evlilik dışı ilişkiler yaşadığı itiraf etmişti. Vali henüz 3 aylık bir bebekken, kulağındaki enfeksiyon göz sinirlerine ulaşınca görme yeteneğini kaybetti.

Bir cevap yazın