Umut, 14 yıldır engel tanımıyor

Umut, 14 yıldır engel tanımıyor

Umut, 14 yıldır engel tanımıyor

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu omuriliği zedelenen ve felç olan 27 yaşındaki Esin Avcı…

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu omuriliği zedelenen ve felç olan 27 yaşındaki Esin Avcı, tekerlekli sandalyeye mahkum kaldığı 14 yıldan beri yaşama azimle tutunuyor, aynı kaderi paylaşanlara da başarısı ile ”umudunuzu yitirmeyin” mesajı veriyor.

Avcı, Gölmarmara’ya bağlı Yeniköy’de 13 yaşındayken geçirdiği trafik kazasının hayatını değiştirdiğini, kaza yerine ambulans gelmemesi, ilk müdahalenin yanlış yapılması ve olaydan saatler sonra ameliyata alınabilmesinin hayatını tekerlekli sandalyeye bağlı geçirmek zorunda kalmasına yol açtığını kaydetti.

Buna rağmen, yaşama küsmediğini anlatan Avcı, düzenli egzersizler ile ayağa kalkma umudunu koruduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

”14 yıldır hep umudumu korudum. Bir gün mutlaka tekrar yürümeyi başaracağıma inanıyorum. Egzersizler yapıyorum. Egzersizler sonucu attığım küçük adımlar, bana daha büyük umutlar verdi. Bir kazayla bir çok umudumu geride bıraktım, ama her şeye rağmen hayata güzel bakmaya çalışıyorum. İnsanlarla ilişkimi koparmamak için köyde market açtım. Günde 10 saatimi, ailemin de desteğiyle markette geçiriyorum. Engellerini bahane ederek evlerinden dışarıya çıkamayanlara vermek istediğim en önemli mesaj, asla umudunuzu yitirmeyin.”

-”ENGELLİ ÇOCUKLAR EVE MAHKUM EDİLMESİN”-

Türkiye’de engelli olduğu için evden çıkarılmayan çok sayıda çocuk olduğunu kaydeden Avcı, engellilerin sadece yüzde 30’unun hayata güzel gözle bakabildiğini ifade etti.

Avcı, bedensel engeli olan bireylerin, gerekli özen gösterilmesi halinde çok şey başarabildiklerinin örnekleri olduğunu belirterek, ”Aileler engelli çocuklarını kesinlikle eve mahkum etmemeli. Onlara şans verdiklerinde başarabilecekleri şeylerin olacağını göreceklerdir. Hele okuma yazma haklarının ellerinden alınmaması gerek. Anne ve babalar, engelli çocuklarının sürekli toplumun içinde olmasını sağlamalı. Bu, bizlere yaşam umudumu veriyor. Öz güvenimiz gelişiyor” diye konuştu.

Avcı, muhtar azası olduğunu, ilerde muhtar olmak istediğini de sözlerine ekledi.

Genç kadının babası İbrahim Avcı da çocuklara ve ehliyeti olmayanlara ailelerinin kesinlikle araç vermemeleri gerektiğini vurgulayarak, ”Küçük bir kaza hayatları karartabiliyor. Biz kızımızın her zaman yanında olduk. O da köyde de olsa güzel şeyler başardı. Çoğunlukla o bizi teselli etti. Ailelere hiçbir zaman engelli çocuklarını dışlamamaları ve her zaman onların yanında olmaları ve sosyal ortamlarda bulundurmalarını öneriyorum” dedi.

Bir cevap yazın