Metin Şentürk BM’deki engelliler toplantılarına katılıyor

BM'deki engelliler toplantılarına katılıyor

BM’deki engelliler toplantılarına katılıyor

Dünya Engelliler Vakfı Türkiye kurucusu ve başkanı olan şarkıcı Metin Şentürk, BM’deki engelliler sözleşmesi toplantılarına katılmak için geldiği New York’ta

Dünya Engelliler Vakfı Türkiye kurucusu ve başkanı olan şarkıcı Metin Şentürk, BM’deki engelliler sözleşmesi toplantılarına katılmak için geldiği New York’ta, “Biz buraya Türkiye’de Dünya Engelliler Birliğini kurmaya, aday olduğumuzu duyurmaya ve BM’deki ülkeleri davet etmeye geldik” dedi.

BM’de engelliler sözleşmesinin uygulanmasına yönelik düzenlenen toplantılara katılan Şentürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Dünya Engelliler Vakfını Türkiye’de kurmalarının en önemli sebeplerinden birinin ‘Dünya Engelliler Birliği’ni Türkiye’de kurmak olduğunu söyledi. Metin Şentürk, bu fikri öncelikle Türkiye’deki sivil toplum kurumlarıyla birlikte olgunlaştırdıklarını, bu amaçla bir platform oluşturduklarını bildirdi.

BM’deki toplantılara sivil toplum örgütü temsilcisi olarak katıldığını belirten Şentürk, bu toplantılara katılım amaçlarının, Türkiye’de kurmak istedikleri Dünya Engelliler Birliği’ne destek sağlamak olduğunu vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un ekonomik ve sosyal işlerden sorumlu yardımcısı Sha Zukang ile dün önemli bir görüşme yaptıklarını bildiren Şentürk, kendisinden çeşitli tavsiyeler aldıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu yıl 1-3 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de Dünya Engelliler Birliğinin kurulmasına yönelik bir toplantı yapacağız. BM’den de bu toplantıya yeterli katılımı sağlayacağımıza inanıyorum. Davet ettiğimiz ülkeler Türkiye’ye gelecekler, 1-3 Aralıkta yapılacak istişare toplantısında bu Birliğin nasıl oluşturulması gerektiğini, birlik çerçevesinde planladığımız projeleri Türkiye’de tartışacağız. Biz buraya bu birliği kurmaya aday olduğumuzu duyurmaya ve BM’deki ülkeleri davet etmeye geldik. İnşallah bu Birliğin kurulması için yavaş yavaş adımlarımızı atacağız.”

Metin Şentürk, 3 gün boyunca BM’de engelliler konusunda düzenlenen toplantılara katılacaklarını, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun tavsiyeleri olduğunu da söyledi.

-BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANI

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2009 yılında BM Engelliler Sözleşmesini onayladığını ve Bakanlar Kurulu kararıyla sözleşmeyi uygulamaya soktuğunu belirtti.

BM’deki toplantıların amacının Sözleşmenin uygulanmasının takibi olduğunu ifade eden Köksal, “Toplantıya katılma sebebimiz, buradaki iyi uygulamaları görüp, Türkiye’de hayata geçirmek için yapılması gerekenleri yapmak. Bu konuda diğer ülkelerle işbirliği yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Metin Şentürk, daha sonra, gazetecilerin isteği üzerine BM genel merkezinin önünde fotoğraf çektirdi.

Zaman Gazetesi

Bir cevap yazın