MS hastaları için köy projesi

MS hastaları için köy projesi

MS hastaları için köy projesi

İzmir Multipl Skleroz (MS) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Türkel, İzmir’in Urla ilçesinde MS hastalarının hem tatil yapabileceği…

İzmir Multipl Skleroz (MS) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Türkel, İzmir’in Urla ilçesinde MS hastalarının hem tatil yapabileceği hem tedavi olabileceği bir MS Köyü kurulmasını planladıklarını bildirdi.

     Türkel, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında nörolojik bir hastalık olan MS’nin nedeninin tam olarak bilinmediğini, herkesin bu hastalığa yakalanma ihtimali bulunduğunu söyledi.

     MS’nin dünyada trafik kazalarından sonra en çok engellilik oluşturan hastalık olduğunu, MS hastalarının, tedavilerinin hastanelerde yapılabildiğini ve bazen hastalığın tamamen ortadan kalkabildiğini anlatan Türkel, hasta ve ailelerine verilecek psikolojik ve fiziksel desteğin büyük önem taşıdığını belirtti.

     Türkel, Ege Bölgesi’ni kapsayan geniş bir üye yelpazelerinin bulunduğunu ifade ederek, “500’ü aşkın üyemiz var. Bu mutluluk verici bir şey değil tabii, bir tek hasta geldiğinde bile üzüntü duyuyoruz. Ama sağlıklı bireylerin bize destek vermesi çok güzel” dedi.

 

     -MS KÖYÜ PROJESİ-

 

     Sema Türkel, Türkiye genelinde kayıtlı 40 bin MS hastası bulunduğunu, Türkiye’de pek tanınmayan bu hastalığı herkesçe bilinir düzeye getirmek istediklerini belirterek şu bilgileri verdi:

     “Misyonumuz MS’li hastalara ve ailelerine hastalıkla ilgili bilgi, tedavi ve rehabilitasyon desteği vererek, hastalıkları nedeniyle engelli duruma gelmiş bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek. 1988 yılında kurulan derneğimiz Türkiye’deki ilk MS derneği. İlk MS Rehabilitasyon Merkezi’ni yaklaşık 1 yıl önce Narlıdere’de açtık.”

     Rehabilitasyon merkezinden sonra bir de MS Köyü kurmak istediklerini belirten Türkel, “Bu binayı hayal ettiğimiz gibi şimdi de bir MS Köyü kurulmasını hayal ediyoruz. Bu köyde, başka yerlerden gelen MS hastalarının hem tatil yapabileceği hem tedavi olabileceği tesisler olmasını planlıyoruz. Düşünürsek, kararlı olursak amaçlarımıza ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu köyü Urla Kekliktepe’deki 13 dönümlük arazimizde kurmayı düşünüyoruz” dedi.

 

     -MS HASTALIĞI-

 

     Multipl Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte mesajları taşıyan sinir lifleri etrafındaki koruyucu kılıfın hastalığı olarak biliniyor.

     Genellikle 20-40 yaş arasındaki kişilerde görülen hastalığın oluşumunda çevresel, genetik ve bağışıklık sistemi bozuklukları suçlanmakla beraber, nedeni tam olarak açıklanamıyor.

     Hastalığın belirtileri şiddet ve seyir yönünden bireyden bireye büyük değişiklikler gösteriyor. MS’li kişilerde hastalık tabloları arka arkaya ortaya çıkıyor, daha sonra kısmi veya tam iyileşme görülüyor.

     Etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklılık gösteren belirtiler; halsizlik, karıncalanma, uyuşma, duyu eksikliği, denge bozuklukları, çift görme, görme azlığı, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik olarak sıralanıyor.

Bir cevap yazın