Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Yalova'da Engelli'ye SGK eziyeti

Yalova’da Engelli’ye SGK eziyeti

Yalova’da Gazipaşa Caddesinin başlangıcında bulunan bir banka şubesinin önündeki köşesinde, mendil satarak geçimini sağlayan…

Yalova’da Gazipaşa Caddesinin başlangıcında bulunan bir banka şubesinin önündeki köşesinde, mendil satarak geçimini sağlayan, ve Yalova’lılar tarafından çok sevilen engelli vatandaşımız Ömer SINAK’ın, halk tabiriyle Ömer Amca’nın başına gelenler, bu kadar da olmaz dedirtti.

Ömer Sınak (Ömer Amca) yürüme ve konuşma zorluğu yaşayan, engelli, kimi kimsesi olmayan ve tek başına bir otelde yaşayan, herhangi bir sosyal güvencesi ve maddi varlığı olmadan mendil satarak geçimini sağlayan bir vatandaşımız.

Ömer Sınak vefat eden babasının maaşından ve sosyal güvencesinden yararlanmak için 2008 yılında Yalova SGK’ya başvurur. Kendisi engelli olduğu için, onun adına işlemleri Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Lale Dondurmacı takip eder. Sınak’a bir süre hastanede yatarak özürlü olduğuna dair rapor alması gerektiği söylenir. Bir yakını olmadığı için, Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneğinin ayarladığı bir refakatçi ile birlikte Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 15 gün kadar yatarak, 15.08.2008 tarihinde hastaneden engelli olduğunu dair raporu alır. Lale Dondurmacı’nın aracılığı ile rapor Yalova SGK Müdürlüğüne teslim edilir. Yalova SGK, ilgili raporu Genel Müdürlüğe gönderir. SGK Genel Müdürlüğü 28.11.2008 tarihinde, rapordaki bir eksikliğin düzeltilmesi istemiyle, Yalova SGK’ya bir yazı gönderir.

Olaylar bundan sonrasında karışır, yaklaşık 2 yıl boyunca Ömer Sınak adına işlemleri takip eden Lale Dondurmacı, Yalova SGK’ya her gittiğinde Genel Müdürlükten cevap gelmedi vb. türü bahanelerle karşılaşır. Araştırmaları neticesinde en son SGK Genel Müdürlüğünün eksikliklerin tamamlanması istemiyle Yalova SGK’ya bir yazı gönderdiğini öğrenir.

Sınak adına Yalova SGK’ya giderek durumu izah eder, fakat Ankara’dan bir yazı gelmediği cevabı ile karşılaşır. Bunun üzerine SGK Genel Müdürlüğünden ilgili yazıyı talep eden Lale Dondurmacı’ya ilgili belge Genel Müdürlükten gönderilir.

İlgili belge ile Yalova SGK’ya başvuran ve durumu izah eden Dondurmacı’ya görevliler hiçbir arama araştırma yapmadan şu cevabı verirler; “İlgili belge kayboldu, hem zaten rapor alınma tarihi itibariyle de zaman aşımına uğramış, engelli vatandaşın yeniden hastanede yatarak özürlü raporu alması gerekli.” Ayrıca Lale Dondurmacı’ya Ömer Sınak’ın vekaleti olmadan, onunla ilgili işlemleri takip edemeyeceği söylenir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Lale Dondurmacı şunları söyledi; “Yalova SGK, iki yıldır türlü bahanelerle bizleri oyalıyor. En sonunda Genel Müdürlüğe başvurduk. SGK Genel Müdürlüğü, iki yıl önce cevap istemiyle bir yazı yazarak Yalova SGK’ya gönderdiklerini fakat cevap alamadıklarını söyleyerek, ilgili belge örneğini bize verdi, fakat Yalova SGK farklı şeyler söylüyor.

Belgeyi ibraz ettiğimizde, gelen belge kayboldu, raporun süresi geçmiş gibi bahaneler üretiyor, hatta hiç ilgilenmiyorlar. Yeniden aynı sürece girmek Ömer Bey’i çok mağdur eder. Ayrıca şimdiye kadar,insaniyet namına Ömer Bey’in işlemlerini takip ettik bir sorun çıkarmadılar. Şimdi vekalet istiyorlar. Bu işlemlerin sonucunu beklediğimizden, özürlü maaşı içinde başvuramıyor Ömer Bey. Bakan bey bu tür işlemlerin artık çok kısa süreceğini söyledi. Fakat hiç de öyle olmuyor. Bu konunun takipçisi olacağız ve bir an önce Engelli vatandaşımızın sorununun çözülmesini istiyoruz.” dedi.

Yalova 77

Bir cevap yazın