MUĞLA’DA GEÇİCİ PERSONEL ALIMINA YÜKSEK SAYIDA BAŞVURU

MUĞLA’DA GEÇİCİ PERSONEL ALIMINA YÜKSEK SAYIdA BAŞVURU

 

16.09.09 – Muğla il merkezi, ilçe ve beldelerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli alanlarda çalıştırılmak üzere geçici personel alımı yapıldı. İstihdam edilecek 434 kişilik kadro için Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Muğla Şubesi’ne yaklaşık 2 bin kişi başvurdu. Çekilen kurların ardından 434 kişi 6 aylık süre ile de olsa bir iş sahibi oldu.

 

İş-Kur tarafından il merkezi, çevre ilçe ve beldelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçi istihdam etmek üzere “Toplum Yararına Çalışma Programı” başlatıldı. Vatandaşlar, 6 ay sürecek iş programına katılabilmek için erken saatlerde İş-Kur ve kayıtların yapılacağı Muğla Eczacılar Odası binalarının önünde toplandı. Kayıt yaptıran vatandaşlar, kurayı beklemeye başladı. Eczacılar Odası’nda çekilen kurayla belirlenen 434 kişi, 6 ay boyunca çalışmaya hak kazandı.

 

 

İş-Kur Muğla Şubesi Müdürü Ahmet Karakaya, müracaatın çok olması nedeniyle noter huzurunda kura çektiklerini söyledi. Karakaya, “Toplum Yararına Çalışma Programı, işsizliğin fazla olduğu dönemlerde süreli istihdam ve eğitimi amaçlayan, doğrudan veya yüklenici eliyle toplum yararına bir iş ya da hizmetin yapılmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu faaliyetler ağırlıklı olarak ekonomik kriz, Özelleştirme, ekonomik yapılanma, doğal âfetler ve işsizliğin fazla olduğu dönemlerde İş-Kur’a kayıtlı işsizlerin maddi sıkıntıya düşmesini önlemek, çalışma alışkanlık ve disiplinlerini kaybetmemelerini sağlamak ve eğitmek için yapılmaktadır. En az uygulama süresi 6 ay olan program kapsamında çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, okul ve hastane gibi hizmet alanlarının çevre düzenlemeleri, restorasyon ve kültür miraslarının korunması, vadi ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları, yol, su şebekeleri yapım ve onarımı için çalışan alınacak.” dedi.

 

Müracaat edenlerden, işitme engelli Ali Özdemir (47), işverenlerin kendilerine yardımcı olmadığını, haklarının gasp edildiğini söyledi. Özdemir, “Devlet tarafından verilen haklarımızı savunamıyoruz. İşverenlerin çoğu, çeşitli bahanelerle engellileri işe almıyor. Sekiz ay önce Uşak‘tan Muğla‘ya iş bulma umuduyla geldim ama hâlâ işsizim. Sakatlara tanınan önceliklerin hiçbirini görmedik. Sadakaya ihtiyacımız yok, sadece iş istiyoruz.” diyerek gördüğü muameleye tepki gösterdi. İş başvurusuna Kayıt yaptırmak için 1 yaşındaki oğluyla birlikte gelen Ferhat Kocabaş (26) ise şunları söyledi: “Muğla gibi turizmin yapıldığı, birçok iş kolunun faaliyette olduğu bir yerde iş bulamamak beni şaşırtıyor. 6 aydır işsizim. Umudumuz bu programda. Ekonomik krizin etkilerini en fazla hissedenlerdenim.”>CHA

Bir cevap yazın